NA SŁONECZNE DNI LATA

Upragnione lato nadeszło, piękne słońce świeci nad naszymi głowami, ciepłe promienie otulają naszą skórę brązową opalenizną i jak bumerang wraca temat fotoprotekcji – czyli ochrony naszej skóry. Ile by się już nie powiedziało to i tak nadal za mało. Dziś kilka słów o naturalnej ochronie przed słońcem – czyli jak nasza skóra broni się sama?

Mimo wielu korzyści jakie niesie za sobą korzystanie ze słonecznej pogody należy podchodzić do opalania z rozwagą i każdego dnia, bez względu na porę roku, powinniśmy chronić skórę przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych? 

Pamiętaj, by zapewnić sobie odpowiednią ilość witaminy D3 oraz odporność skóry - wystarczy ekspozycja ok. 20 % ciała przez 20-30 minut dziennie.

Skóra jako nasz największy organ, narażona jest  w sposób ciągły na działanie światła słonecznego, w tym także promieniowania UV, które stanowi najważniejszy środowiskowy czynnik bezpośrednio wpływający na funkcję komórek skóry. Z tego względu w skórze człowieka wykształciły się mechanizmy obronne przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV. Zaliczamy do nich:

-         aktywacja mechanizmów naprawy DNA (mechanizmy samonaprawcze)

-         wzrost syntezy melaniny (produkcja i uwalnianie barwnika skóry)

Już krótkotrwała ekspozycja na promieniowanie UV o zakresie długości fali od 200-400 nm prowadzi do powstania reakcji fotochemicznej, w wyniku której dochodzi do wytworzenia melaniny.  Melanina – naturalny barwnik występujący w komórkach skóry nazywanych melanocytami, jest unikalnym związkiem absorbującym promieniowanie w szerokim zakresie: zarówno UVB, UVA, jak i w paśmie światła widzialnego. W naszym ciele występują 3 jej odmiany.  Są to neuromelanina, feomelanina i eumelanina. Pierwsza jest barwnikiem, który wytwarzają komórki nerwowe, a w skórze mamy pozostałe dwie: feomelaninę o kolorze żółtawo-czerwonym oraz eumelaninę o barwie czarno-brązowej, która jest najczęściej występującą w ludzkim ciele. Organizm broniąc się przed nadmiarem promieniowania UV uruchamia mechanizm fotoprotekcji naturalnej polegający na nasileniu pigmentacji skóry - wyrzut melaniny to zmiana koloru naszej skóry, w wyniku czego opalamy się.

Niestety komórek produkujących nasz barwnik nie mamy nieskończonej ilości. Do ok. 18 roku życia systematycznie się odnawiają, później ich liczba już się nie zwiększy, a jeżeli ulegną uszkodzeniu nie zostaną zastąpione nowymi. Dodatkowo z każdą mijającą dekadą naszego życia ich ilość zmniejsza się o ok. 8 - 10 %. 

Promieniowanie UV działając na DNA komórek skóry może prowadzić do mutacji lub skierować komórki na szlak apoptozy - czyli ich przedwczesnej śmierci. By ochronić się przed tymi procesami nasza skóra uruchamia mechanizmy samonaprawcze, jednak wraz z wiekiem wydajność naprawy uszkodzeń DNA oraz zdolność aktywacji komórek skóry, takich jak keratynocyty, melanocyty, fibroblasty do syntezy i wydzielania po narażeniu na UV cytokin, chemokin oraz enzymów biorących udział w  naprawie fotouszkodzeń zmniejsza się. Stopień fotouszkodzenia skóry pod wpływem UV w dużej mierze zależy od stylu życia i fototypu skóry, a także od długości i intensywności narażenia na UV. W rezultacie wraz z wiekiem często wzrasta ilość mutacji DNA, jak również dochodzi do stopniowego uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny substancji podstawowej skóry właściwej, a częste narażanie skóry na promieniowanie UV o dużym natężeniu może być przyczyną powstawania zmian przednowotworowych i nowotworów skóry.

Zapamiętaj - im wcześniej zaczniesz się  chronić - tym na dłużej zapewnisz swojej skórze naturalną obronę.

c.d.n.


Zobacz podobne wpisy